Показват се публикациите с етикет фотография. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет фотография. Показване на всички публикации

четвъртък, 8 октомври 2009 г.

Изложбата "София. Идея минало - идея бъдеще"



















Тази изложба, за разлика от предишната, никак не ми хареса. Не намирам кой знае каква логика в нея, особено човек ако се зачете в паното им с обяснения (не смятам да го поствам, защото WhATA вече са качили снимка на въпросното пано). Единствената логика в подреждането, която открихме с Ников, докато разглеждахме, беше, че ретро фотографиите са наредени от ляво, а съвременните неща отдясно. Това обаче се вижда само ако погледнеш отдалеч, иначе забил поглед във фотографиите няма как да откриеш какъвто и да е ред или нещо такова.

Направете сравнение между сградата на горната снимка (на ул. Узунджовска) и двата невероятни примера за съвременна българска архитектура под нея.



















Снимка на Народния театър, снимката е от 1907 г., преди пожара от 1923 г., който нанася големи поражения и бомбандировките от 1943 г.


Изложбата е организирана от едно ново сдружение на архитекти - Societas Urbanum, което все още явно няма много ясни цели, при всички случаи не и такива, които да отговарят на гръмкото латинско наименование. Общо взето изложбата е направена по-скоро като реклама на проектантите, участващи в сдружението. И ако и да има сгради, които наистина харесвам, болшинството не само не са "положителни примери от съвременната българска архитектура", но и демонстрират доста съмнително отношение към облика на столицата ни (някои примери на любимия ни арх. Богданов например) и културното й наследство.



















Ако трябва да цитирам арх. Панов, според него "Изложбата представлява микс между стара и нова архитектура, която живее общ живот. Експозицията търси хармонията между доброто, направено преди, и доброто днес.". Прекрасна идея, само че не е реализирана по този начин. За да се постигне това смятам, че е по-удачно да се покажат проекти на сгради, които се съобразяват с околното пространство и с културното наследство на столицата. Може в такава изложба биха влязли примери като хотел Арена Сердика с експонирането на археологическите находки в подземния етаж, една прекрасна сграда на ул. "Бачо Киро", която трябва да намина и да снимам, защото снимките ми оттам са от повече от две години (обещавам да ги покажа, когато успея да мина оттам), хотел България, хотел ... всъщност смятам че всеки би могъл да се сети за поне още няколко интересни сгради, били те добри или лоши примери.



















Работата е там, че в един момент осъзнах, че всъщност се заглеждам само по старите снимки. Защото, макар и да не бяха някакви уникални и непоказвани досега, все пак това са 50 ретро снимки на столицата ни и на мен някои от тях ми бяха сравнително непознати. Освен това се оказа, че ми е доста трудно да позная някои сгради, за сметка на това пък много интересно :). Също така имам трудности с обясняването къде се намира ул. Търговска и в някой следващ пост може би ще понапиша малко повече за нея, за да не ме гледат странно приятелите ми като я спомена (все пак е била център на социалния живот в новата столица).

Докато разглеждах, срещнах и една колежка архитект, която направо изрази недоволството си, че вместо да се направят снимки от същата гледна точка като старите, за да може да се проследи какво се случва в момента, са показани някакви с нищо несвързани съвременни сгради, избрани по неясен признак (според мен са избрани по принципа - всяко ателие от участващите в сдружението да представи определен брой свои проекти, и в това няма нищо лошо - ако, обаче, изложбата е обявена като изложба-представяне на дейността на проектантите от сдружението през последните 20 години!).

И последно, както се вижда по снимките, отново бях там по тъмно (затова и в скоро време ми се случи да видя толкова много изложби - тези на открито не е нужно да ги посещаваш през деня), което отново ме накара да обърна внимание на осветлението. В интерес на истината снимките излязоха доста по-добре, отколкото се виждаше на места. На някои места имаше прекалено много отражения, на други лампите не светеха, а Ников, който е значително по-висок от мен, дори се оплакваше, че му светят в очите. С две думи, разглеждането по тъмно не беше особено комфортно.


















Все пак, след всички тези критики се надявам да не съм ви отказала да посетите изложбата, защото е хубаво все пак да се случват повече неща, свързани с града ни, а и така хрумват идеи как би било по добре :) В крайна сметка, голяма част от старите снимки трудно могат да се видят в такъв голям формат, а преживяването да гадаеш кое къде е, е много приятно. Е, можеше някой да се сети да направи по една малка карта с червена точка на всяка снимка, но пък защо да улесняваме трудолюбивия български гражданин, да не би да е някой американец, който не може да мисли...



Няколко линка по въпроса:

А ето и мнението на Стара София по въпроса, а тук "София за нас" пише и за тази и за изложбата на Алфа Банк, за която писах вчера.

Снимки от откриването на изложбата - в Бул Фото.
За по-качествени снимки от изложбата - в галерията във vesti.bg.

Със закъснение открих и това мнение за изложбата при Комитата, което до голяма степен споделям.

Интервю с арх. Панов по повод дружението в строителство.инфо.

Още една изложба на моста на влюбените:

Първия Български Бутон за споделяне

сряда, 7 октомври 2009 г.

Изложбата "Преоткрий София"

Паното пред "Св. Неделя" - показва църквата "Св. Крал" преди атентата


Започвам поста с твърдението, че изложбата много ми хареса. Хареса ми идеята, как е реализирана идеята, как беше представена...

Честно казано се чувствах като малко дете, обикаляйки из центъра на София и оглеждайки се за пана, свързани с изложбата. При това я очаквах доста отдавна, защото от Алфа Банк се бяха постарали да й направят перфектна реклама.

Събитието, както разбрахте, е доста разхвърляно - имам предвид че обхваща различни места от старата столица при това паната са подредени по разнообразни начини. Двайсет от тях са поставени на местата, на които са направени и снимките и по този начин, без да се правят допълнителни съвременни фотографии, може да се проследи как се е променила столицата.






Фотографии могат да се намерят на следните места:

1. Пред Националната художествена галерия
2. Пред Народния театър
3. На входа на Борисовата градина
4. На Орлов мост, до сградата "Царевец"
5. Срещу Халите
6. При паметника на Васил Левски
7. Между Президентството и Археологическия музей
8. На спирката на СУ
9. Между Народното събрание и Софийския университет в градинката
10. Пред Съдебната палата
11. На площад Гарибалди
12. На площад Славейков
13. В градинката пред "Свети Седмочисленици"
14. До паметника на Патриарх Евтимий
15. Пред "Света София"
16. На кръстовището на Витошка и Патриарха
17. При пилоните на НДК
18. Кръстовището на "Васил Левски" и "Фритьоф Нансен"
19. Площад "Света Неделя"
20. Пред Спорната палата
21. В градинката между Спортната палата и Орлов мост

Вижда се, че дори не съм видяла по-голямата част от тях. Но пък в палатката пред църквата "Света Неделя" могат да се видят всички фотографии, събрани на едно място и е доста интересно да се разхождаш с още поне десетина посетители, всички гадаещи кое къде се намира и какво е останало днес.

Е, палатката, която са избрали за самата изложба, не е особено подходяща, защото се виждат най-вече прозрачните прозорчета и очевидно е било трудно да се измисли точно как да бъдат наредени репродукциите, но все пак, снимките са достатъчно интересни, за да не дразни това прекалено много.

Без да наблягат на някакви неизвестни снимки, всъщност повечето от тях дори аз като лаик бях виждала, идеята за "преоткриването" е реализирана най-вече с разполагането на фотографиите на различни места из столицата. По този начин освен че достигат до повече хора, организаторите предоставят възможност и за индивидуално запознаване с фотографираните места без да прибягват до излишни текстови описания, които така и така никой не чете.



За съжаление, изложбата продължава само до 8 октомври, сиреч утре, така че препроръчвам ви ако все още не сте имали възможност, да отидете и да я видите довечера.


Освен паната със снимки, из града могат да се открият и няколко такива информативни пана, разказващи различни истории.


Понеже както винаги изчаквам около месец, преди да се сетя да пиша за нещо, което ми е било интересно, междувременно излязоха и други мнения за тази изложба. Едно от тях можете да видите в блога на WhATA.

Повечето от снимките в изложбата могат да се видят в доста добро качество в сайта http://stara-sofia.com/, макар аз лично да предпочитам да чета блога на Стара София, защото освен снимки, разказва и истории, освен това е по-лесен за ориентиране. Препоръчвам ви и сайта Игубената България, който също предлага богата колекция от стари фотографии, но из цяла България, при това има прекрасна секция със снимки от различни събития и предлага възможност за търсене по времеви период или по теми.

И най-накрая, но не на последно място, ето и мини-сайта на Алфа банк по повод изложбата: Преоткрий София - 130 години столица


Очаквайте утре няколко думи за другата изложба - тази на моста на влюбените.

Първия Български Бутон за споделяне

сряда, 9 септември 2009 г.

Фотоизложба "Лица на маски, маски за лица" пред Народния театър


"Лица на маски, маски за лица" е едногодишен проект на фотографите Нели Гаврилова, Бойко Йорданов и етнолога Симеон Мильов, приключил в началото на 2008 г., чиято цел е популяризиране на обичая "Сурва", дал началото на най-популярния балкански фестивал на кукерите в Перник, датиращ от 1966 г. В резултат е публикуван албум със снимки на най-характерните костюми, които се правят в момента в духа на обичая, практикуван в селата от Пернишко.

Сурва се провежда в ноща на 13 срещу 14 януари, за да се прогонят нечистите сили, които в този период излизат от отвъдното и могат да навредят на хората. Маските са огромни и страшни точно защото трябва да прогонват. Звуците на звънци и хлопатари, които носят кукерите имат същото предназначение.

В една сурвакарска дружина се различават три групи. Най-много са звънчарите, които трябва да прогонят с шума, който произвеждат, злите сили. Втората група е наречена "Сватба" и се състои от невеста (винаги е момче), младоженец, свекър и свекърва, роднини, музиканти, поп и други сватбари, ако дружината е по-голяма. Третата група е "Мечка" и се състои от мечкар, мечка, цигани.
В изложбата пред Народния театър има фотографии на всички групи от сурвакарската дружина. Особено интересни за мен са фотографиите на невестите с младоженците, както и на мечките, както и фотографиите на отделни маски, използвани от звънчарите.
За съжаление стъклата, които се използват при експозициите пред театъра, продължават да не са антирефлексни и възприемането на фотографиите, особено денем при слънчево време, както е на снимките, които показвам, е цяло предизвикателство. Можем само да се радваме, че започват и по-облачни дни, в които отраженията няма да са толкова много.

Надявам се скоро да мога да ви разкажа и повече за фестивала в Перник.



Снимки от откриването на изложбата в Перник: http://zapernik.com/915/
Снимки от празниците:
Сайт на Нели Гаврилова (на английски): http://nellygv.hit.bg/


Предлагам ви да прочетете и:

Първия Български Бутон за споделяне

вторник, 8 септември 2009 г.

Фото-конкурс на Макдоналдс





















Иван Добрев, "Pure Morning"

Докато се разхождах с Ников във вторник вечерта из околностите на НДК в стремежа да си изпълня едно от желанията, които описах в предния пост, се натъкнах на изложбата от фотоконкурса на Макдоналдс - Моето място в България. Случайно бях попаднала на някакви бяви за него, но след това съвсем забравих за съществуването му и сега съм особено доволна, че имах възможност да видя резултатите.

Стефан Попов, "Spirit of Burgas 2008"

Човекът, който пръв се е сетил да превърне моста между НДК и Хилтън в открито пространство за изложби наистита заслужава едно голямо евала. Идеята е прекрасна. Мястото е огромно и иначе преминаването по моста е доста скучно (освен ако целта не е седене с гаджето вечерно време на парапета). Освен това по този начин се привлича огромна публика, което трудно може да стане на друго място. Сещам се например за експозициите пред Народния театър, но там мястото е малко, няма възможност за толкова големи изложби, а и разглеждащите обикновено трябва да се съобразяват и с преминаващите.


Ето и трите премирани снимки:
Първа награда - Николай Тодоров, "Зимен плаж"'
Втора награда - Евгени Динев, "Твърде рано за риболов";
Трета награда - Панайот Савов, "Класна стая през лятото"
Първата и трета се отличават коренно от общото звучене на изложбата.




И все пак относно изложбата: останах с впечатлението, че са изложени всички участвали фотографии, което след като разгледах сайта на конкурса, разбрах че не е така, но все пак останах с приятното чувство, че българите снимат добре. Все пак, историята на фотографията у нас започва едва десетина години след самото й изобретяване, което значи, че можем да претендираме най-сетне да я приемат като пълноправно изкуство. И все пак, за да не се отплесвам отново, нека кажа, че снимките са прекрасни, макар че, разбира се, има и такива, които несъмнено са класи над останалите. Останах приятно изненадана и от избора на журито, защото, макар и да не съвпадаше изцяло с моя вкус, все пак се виждаше ясно защо е избрана една или друга фотография.

Зарадвах се да видя и снимката на един фотограф, чийто блог отдавана следя с огромно удоволствие - Евгени Динев, който заради невероятните си снимки вече се е превърнал в доста известна личност из блог-средите. За първи път видях негова снимка извън монитора вкъщи и честно казано, независимо от неблагоприятната светлина, на която я видях, ми направи даже по-голямо впечатление.

Снимката, която задължително трябваше да вземе награда според мен, при това дори първата, е Буря на язовир Пчелина на Димитър Варушев. Невероятна е, при това съм убедена, че не е било никак лесно да се постигне, това което виждаме. Дори съм решила ако имам път натам да отида и да я видя тази красива църквица. В крайна сметка никак не е далеч от София.

Димитър Варушев - "Буря на язовир Пчелина" - много добре композирана, с невероятен контраст между бялото на църквата, проблесналите светкавици и тъмната околна среда.

Чудя се обаче, след като не е казано изрично да се снима само природа, защо хората снимат точно това? Разгледайте сами - сред снимките всъщност няма никакви урбанизирани територии. Изключение са две от наградените снимки, но дори и те показват някаква самота, присъщта по-скоро на необятната природна среда, отколкото на местата, в които живеем. Това значи ли, че си представяме България най-вече с природата й? Ако е така, надявам се, това значи и че многобройните зелени инициативи най-после ще се увенчаят с успех, защото явно вече всички разбираме, че най-голямото ни богатство е невероятната природа, която имаме.

Димитър Гамизов, "Твойта хубост, твойта прелест, ах те нямат край"

Момчил Александров, "Намерих си гъбка" - най-ведрата снимка на изложбата според мен.

Снимките, които прилагам, не са в прекрасно качество, но така и нямах време да мина оттам през деня. Всички те, както и значително количество неотговарящи на условията снимки, могат да се видят на сайта на конкурса http://fotokonkurs.mcdonalds.bg.





Предлагам ви да разгледате също:


Първия Български Бутон за споделяне

Макро на Камбаните

За да не ставам досадна с многото си дълбоки разсъждения около комунизма и паметниците от бетон, реших да ви покажа и малко снимчици на цветя, които направих след като обиколих и разгледах всички камбани и съвсем близо до тях. Всички снимки са правени с обръщащия пръстен, който си купих наскоро, но все още не съм се научила да използвам добре, макар че определено задобрявам и вече се чувствам малко по-уверена отколкото бях. Мисля, че и по снимките си личи, макар че продължавам да правя по трийсетина размазани докато една стане сполучлива :)

Общо взето съм се ентусиазирала да пробвам всякакви техники и идеи за фотографията, които досега не съм имала желание, ентусиазъм или знание как да направя и съм отлагала за някъде в далечното бъдеще;

  • Започнах с вечерни снимки на коли от моста на НДК, които може и да покажа някой път, защото не станаха никак зле;
  • Продължих с опити да снимам фокусирано отражение в какпа вода - неуспешни, но сигурна съм и на тях ще им хвана цаката. Единствения по-свестен пример можете да видите в последната снимка от тази публикация;
  • Другата ми цел е красиви снимки на звездно небе. Село Скала беше идеално място за целта, но за съжаление не успях да постигна нищичко. Едва онзи ден прочетох, че всъщност дългите експозиции с DSLR камери правят страшно много шум при всякакви обстоятелства. А аз си мислех, че това се случва само при мен. Е, решението е просто - няколко поредни снимки с по-къса експозиция, които после да се насложат. Смятам да го пробвам когато се проясни небето, макар че София не е особено подходяща за целта :)
  • Крайно време е да си довърша и пинхол апаратчето и да пробвам и с него какво ще се получи- предполагам първата лента ще отиде на боклука, но нищо не се знае за следващите;
  • Намерих си калъфчето за подводни снимки, което бях затрила вдън гори тилилейски и е крайно време да го използвам по предназначение - нищо че лятото вече мина;
  • Искам да пробвам и нещо сюрреалистично, но още не съм измислила точно какво;
  • Крайно време да пробвам HDR, поне за да видя как става. За това обаче първо ще трябва да си оправя фотошопа на компютъра вкъщи (пак е за преинсталиране :( );
  • Искам да направя някой интересен фотоколаж;
  • Да снимам реални обекти да изгледат като макет;
  • Да се науча да правя хубави черно-бели портрети;
  • Да снимам готини натюрморти (в един такъв романтичен стил, скоро ще пиша за фотографката, която ме запали по него);
  • Да се науча да не правя недоекспонирани снимки :)
Списъкът ще продължава още дълго предполагам, но това са нещата, които в момента ми се въртят в главата. Сто процента съм забравила някои, които са ми се виждали важни, но не съм се сещала отдавна за тях :)


































Update: Искам да правя и такива снимки със сапунени мехурчета: http://digital-photography-school.com/forum/how-i-took/68837-bubble-world.html

Първия Български Бутон за споделяне

петък, 10 юли 2009 г.

Ланд арт: Анди Голдсуорти


Анди Голдсуорти е едно от най-обсъжданите имена сред land-артистите. Първата ми среща с изкуството му беше в една прекрасна книжарница в центъра на Цюрих, специализирана за литература за архитектура и други изкуства, преди повече от пет години. На фона на невероятните книги, на които попаднах там, един албум на Голдсуорти наистина ме впечатли, макар дотогава да не бях чувала нито за ланд арт, нито за този артист. Впечатлиха ме невероятните цветове, които използва и постига незнайно как, впечатлиха ме и формите, а снимките ми подействаха наистина странно. За съжаление тогава книгата ми се видя прекалено скъпа, но пък това не значи, че съм престанала да се изумявам на творчеството му.

Първите му произведения датират още от 1976 г. Създаден е дори електронен каталог на творчеството му от 1976 до 1986 г., който можете да разгледате тук. За съжаление втората част на каталога явно още не е готова, а точно новите неща са по-интересни, а и по-впечатляващи струва ми се.

И все пак, интересно е, че прави доста разнообразни неща. От геометризиране на природата, чрез създаването на различни геометрични фигури като кръгове или спирали, през използването на цветовете и водата, до построяването на разнообразни форми като стени, арки или яйцевидни структури, всяко от произведенията му изумява, привлича погледа и остава задълго в мисълта. Често му се случва да излезе сред природата без особена идея какво точно ще направи, защото самата природа му дава идеи и в такива случаи дори инструментите му са импровизирани. Понякога мокри листа, за да ги залепи на повърхността, която иска да използва, друг път търка камък с друг камък, за да го направи бял, или поставя една скала върху друга, но най-вече има огромното търпение да събере и подреди елементите – камъчета, листа, цветя и всичко друго, което му е нужно, за да въплъти идеята си.

Внимателно счупени камъчета, издраскани с до бяло с друг камък. За всяка от сесиите сред природата, които прави, Голдсуорти издава книга с фотографии

Материалите са разнообразни – ярки оцветени цветя, листа, камъни, кал, сняг, лед, клони, тръни и т. н. Не се ограничава в избора на материали, защото иска да използва природата като цяло в произведенията си, а не само част от нея. Смятат го за основател на съвременното балансиране на скали.

Водата е използвана като лепило за пъстрите листа

Макар и да има постоянни работи, повечето от произведенията му са краткотрайни, поради което фотографията играе огромна роля в артистичното му поприще. Основният начин да продава товрчеството си е чрез създаване на впечатляващи албуми. Все пак продава свои работи и в галерии, но това са дълготрайни произведения.

Листа от бряст в жълто

Пера от чапла

Кръгове от камъни и от листа

На реката

Първия Български Бутон за споделяне

понеделник, 6 юли 2009 г.

На път за Борисовата


Orange, originally uploaded by Anna Dimitrova.

Първия Български Бутон за споделяне

неделя, 28 юни 2009 г.

Още цветя от Рим


Blue flowers, originally uploaded by Anna Dimitrova.

Първия Български Бутон за споделяне

петък, 26 юни 2009 г.

Първи опити с обръщащия пръстен

Оказа се доооста трудно - особено за човек като мен, на който много му треперят ръцете - просто не мога да стоя мирно и това е. Следващия път ще пробвам направо със статив, но засега ето няколко снимки от първите ми опити с новата придобивка:



Първия Български Бутон за споделяне

четвъртък, 25 юни 2009 г.

Цъфнало храстче на Капитолия в Рим


A bush, originally uploaded by Anna Dimitrova.

Във flickr съм започнала един албум само с цветя. Пълня го малко по малко, но все със снимки, които много си харесвам. Това е едно от римските попадения, които не са много, защото бях заета да зяпам други неща :)

Първия Български Бутон за споделяне

сряда, 24 юни 2009 г.

Три дни в Рим

... които не стигат изобщо :)
Всъщност вече ми се иска пак да отида на там, но понеже няма как да стане скоро, качвам малко снимки в неопределенн ред:











П. п.: Още снимки във Фейсбук :)

Първия Български Бутон за споделяне