Показват се публикациите с етикет книги. Показване на всички публикации
Показват се публикациите с етикет книги. Показване на всички публикации

вторник, 9 юни 2009 г.

Правилата за писане на Джордж Оруел

Намерих ги в ariman.info и ми се видяха много полезни:


1. Ако е възможно да спестите някоя дума, махнете я.
2. Никога не използвайте по-дълга дуам там, където може да се използва по-кратка.
3. Никога не използвайте пасивен залог, когато можете да използвате активен.
4. Избягвайте чуждици и технически термини.
5. Никога не използвайте метафора, която сте прочели някъде другаде. 
6. Нарушавайте тези правила, ако не искате да изглеждате нелепи, когато пишете.

Всъщност най ми хареса последното ;)

Първия Български Бутон за споделяне

четвъртък, 14 май 2009 г.

"Тъмните му материи"



"Бард" отново ме изненадаха приятно като видях пълното издание на трилогията на Филип Пулман на един рафт в Техномаркет докато търсех някаква джаджа, и съответно си тръгнах с книга, макар и без заветната джаджа.

Прочетох я почти на един дъх, макар че ми отне няколко дни, защото в изданието са събрани и трите книжки от трилогията, а именно „Златният компас”, „Острият кинжал” и „Кехлибареният далекоглед”. Гледала съм филма по „Златният компас” и въпреки, че го гледах с удоволствие, не ми направи кой знае какво впечатление. Дори установих, че не си спомням как точно свършва филма. За сметка на това книгата ми беше много интересна. Както всички фентъзи книжки започва с една идилия, която бързо е нарушена, главният герой (в случая героиня) му се налага да тръгне на път и започват приключенията.

Хареса ми как се развива образът на Лира в различните романи. Отначало си е едно жизнерадостно и весело дете, но постепенно се сблъсква с всякакви ужасии, налага ú се да прави различни трудни избори, родителите й я отблъскват и тя неусетно пораства и започва да мисли по различен начин – съвсем като възрастен, без наистина да е минало толкова време. Самото действие много се променя. Отначало всичко е леко наивно. Да, има лоши, обаче не е кой знае какво, но с течение на времето героите научават все нови и нови неща за Праха и за света, в който живеят, все повече се доближават до същността на нещата и всичко започва да изглежда все по-истинско и по-сериозно, въпреки че всъщност приключенията им става все по-измислени ;). Хареса ми как накрая Лира и Уил все пак намериха вътрешен покой, въпреки че нещата не се наредиха точно така, както бихме очаквали от края на една детска книга.

Струва ми се, че все по-често в детските книги започват да изчезват изцяло положителните и изцяло отрицателните герои. Майката и бащата на Лира са точно такива – през цялото време изглеждат все по-лоши, коварни, жестоки, а накрая правят толкова голяма жертва и то от обич към нея. И в историите за Хари Потър имаше един ужасно лош персонаж, на който накрая Хари кръсти сина си, защото всъщност се оказа, че не бил точно такъв, какъвто е изглеждал. А преди си имахме една мащеха, някой голям и страшен вълк, вещица и други подобни, които както си изглеждаха лоши, такива и се оказваха. Дали децата усещат тази промяна? Дали им влияе по някакъв начин? Дали сме успели да ги научим за сериозността на избора, който правим?


Първия Български Бутон за споделяне

сряда, 22 април 2009 г.

За архитектурата

mok пак  ме накара да се замисля и вместо да си преинсталирам повредените програми сега съм потънала в разсъждения относно изкуството и архитектурата. Покрай книгите, които чета в момента, и най-вече "Митове, сънища и тайнства" на Мирча Елиаде, се бях замислила за процеса на изчезване на функциите на изкуството и превръщането му в това, което познаваме сега - изкуство само за себе си. Истината е, че в древността не би могло да се говори за изкуство. Ние наричаме изкуство и пещерните рисунки, но те не са създавани с естетическа, а с чисто утилитарна цел, както по-голяма част от произведенията на маргиналните на съвременната западна култура народи. 


Каква по-точно е тази утилитарна цел? 

Разбира се, тя се е променяла в течение на времето и в различните култури. Често изображенията имат чисто магическа функция - чрез тях се покоряват на волята на художника животни или дори богове, предизвикват се разнообразни събития, играят ролята на амулет срещу нежелани събития. В някои случаи имат чисто репрезентативни функции, в други агитаторски. Започнах с доста отдалечен във времето пример, но ако погледнете тоталитарното изкуство, ще разберете, че то е чисто агитаторско. Ако пък отидете в някоя църква със стенописи ще се уверите, че стенописите до входа й са изключително с апотропейна функция. Всъщност изкуството единствено като естетическа наслада е плод на съвременното общество, рожба на западната култура от 20 век, но дори и в тази култура не цялото изкуство се създава единствено с естетически цели все още. Все още художниците зависят от това каква тематична изложба ще се прави скоро, какви са интересите на хората, които купуват творбите им или на галериите, в които излагат, или нещо друго което ще им повлияе. За мен и рекламата е изкуство. Тя възниква като системи от графични знаци, чиято цел е да привлекат клиенти, но се развива все повече и започва да се доближава до личното ми определение за архитектурата като изкуство. 

Къде в цялата тази каша се намира архитектурата? На мен ми се струва, че архитектурата в момента е процес на надмогване на строгите функционални изисквания. Преминахме през момента, в който важно беше утилитарното, в който всичко утилитарно беше автоматично приемано за естетично, възникнал като реакция на предишното естетизиране с пренебрегване на функционалното. В момента вече има възможност да се твори съобразявайки се с функцията, но не и робувайки й. Това се постига най-вече благодарение на развитите строителни техники, които позволяват реализиране на всякакви проекти, но и на създаването на нов тип сгради и функционалности, каквито не са съществували досега, както и на появата на инвеститори с големи възможности и глобализацията. Светът е едно голямо село, но ако не се стичаха милиони хора на едно място, щеше ли да има нужда те да бъдат впечатлявани? И все пак, кога преди е имало толкова много изложби на архитектурни проекти? Колко хора се стекоха в Галерията за чуждестранно изкуство, за да видят изложбата на Норман Фостър, или пък тази на Заха Хадид? Специално последната изглеждаше ли да показва архитектурни проекти или повече приличаше на някакъв пърформанс? Всъщност имам колеги изкуствоведи, които също се заинтересуваха от споменатите изложби. Разбира се, тази на Пикасо ги развълнува повече, но все пак имайте предвид, че дори и архитектите в повечето време не осмислят това, с което се занимават като изкуство. 

Струва ми се, че се намираме в някакъв преходен период, в края на който ще се развие ново разбиране за архитектура. 

Първия Български Бутон за споделяне

неделя, 25 януари 2009 г.

"Мравките" и Бернар Вербер

Едни приятел ми даде "Мравките", защото беше сигурен, че ще ми харесат. Е, аз по принцип трябва да пиша в момента, но още същата нощ след като си легнах я подхванах, за да видя как почва и си останах будна до последната страница или до към 5 и половина. И разбира се, на другия ден отидох в Booktrading и си взех всичко, което имаха на Вербер ;) Още не съм си намерила третата част за мравките, но мисля да започна "Танатонавтите" междувременно. Препоръчвам силно на всички, не само на любители на фантастиката! Страшно увлекателно е, особено като описва мравешките войни, а философските въпроси са си достатъчно интересни и все пак не чак толкова заплетени, че да се откажеш да им обръщаш внимание :). Иначе загадката с шесте клечки беше адски лесна. Обаче признавам, че другата с цифровите редици просто ме хвърли в тъч! С две думи - интересна и увлекателна книга, която пак бих прочела. (и 103 683-ти ми е любимец вече :)

  



Първия Български Бутон за споделяне

вторник, 13 януари 2009 г.

Едно много готино рекламно клипче

Първо искам да кажа честита нова година на всички :) Не знам как е с останалите, но аз си починах доста добре около нова година, толкова, че в понеделник едва станах от леглото за да отида до офиса. И от тогава като ме е хванал един мързел, върша си работата със скоростта на костенурка. Не че и честото спиране на тока помага. Важното е, че нещата вървят, случват се разни готини събития и е весело. Друг е въпросът как ще завърша семестъра, но това ще го мисля по-нататък :) В следващия пост ще разкажа къде бях снощи, а сега поствам едно много яко филмче на тема книги, което намерих в блога Time4Design, който чета напоследък и в който намирам страшно интересни неща. Става дума за реклама на едно издателство, но направена много интересно. Ето и сайта на тези, които са го направили - Vimeo. 

This Is Where We Live from 4th Estate on Vimeo.

Първия Български Бутон за споделяне

вторник, 25 ноември 2008 г.

Днес и вчера

Днес съм я някво кофти настроение и ми е тъпо така. Не знам откъде се взе защото реално нищо не се е случило за да ми се скофти настроението.


Събота и неделя ми беше дошла една муза за писане на какви ли не неща, обаче за късмет нямахме нет и затова пък си прочетох втората част на "Вълкодав" на Мария Семьоновна. Буквално на един дъх я изчетох и по тази причина врънках Ников два дена да гледаме и филма. Е, покрай него всъщност гледахме "Нощна стража", който пак е руски филм по една  много добра руска книга на Сергей Лукяненко. На Ников не му беше супер интересно, през повечето време не му беше ясно какво става, защото никак нямаше обяснения, но поне се нави и "Дневна стража" да гледаме. На мен ми направи впечатление, обаче, че в книгата действието като че ли беше шеметно бързо, а в филма не ми се видя толкова скоростно. 
Ако ми дойде музата след душа, може и да понапиша част от нещата, за които мислех да ви говоря събота и неделя :)

Първия Български Бутон за споделяне

събота, 25 октомври 2008 г.

София, събота, тълпи и задръствания, книги и други такива

Днес беше една малка лудница. Понеже снощи така и не можах да се отделя от книгата, (мисля че всеки, който е прочитал цяло книжле като това, на един дъх може да се сети в колко си легнах) сутринта станах почти по обедно време. На мен по принцип това честичко ми се случва всъщност, но когато те чакат няколко неща за вършене, а още от петък те е подхванало неделно настроение, става мноого трудно. Е все пак успях да се измъкна от леглото към 10 с болящи очи и малко никаква походка (като на пиян моряк при вълнение), стигнах до банята някак, поразсъних се от студената вода и така... при Ников, на лекции, на обиколки из София... Ников пак ми помага за едни картинки (и ги прави супер да му се невиди, дори когато не съм довършила модела все още - добре че още не му е писнало да се занимава:). В магистратурата е ужас - не за друго, а защото всъщност само аз имам идея за какво ни говорят. Така че идните седмици очаквам да се започнат разни встъпителни лекции и не знам какви общи запознавания, което не ме устройва хич, но пък кога ли сме учели това, което ме устройва? Просто като си прочета всичките интересни книги, които съм си приготвила започвам яко четене по моите си интереси и лекциите просто ще бъдат между другото. И без това вече имам представа горе-долу какво ще пиша по някои от предметите. Само не ми е ясно как си представят да правят магистратура и да преподават на хора, които досега изобщо не са се занимавали с тази материя - тъпо е най-малкото, а мен пак ще ме тормозят. Иначе съм съпер доволна от курса на Маразов за експертиза на паметници (както някои знаят имената на курсовете ми са толкова дълги и сложни, че никой път не ги запомням) - супер практично е насочен най-малкото защото днес най-накрая видях черно на бяло методологията, по която се правят окспертните оценки от изкуствоведи, нещо за което досега общо взето само се догаждах (аа, имах и една такава задачка миналия семестър с една фибула от музея във Враца и съм доволна че съм уцелила нещата донякъде, но пък с нея не постигнах особено големи резултати - но пък и аз никога не съм се интересувала от фибули, а Оксана Минаева остана доволна все пак). Та така. Дано и занапред да продължим с интересни неща. Разбира се, курсовете в сряда са си леко скучновати за моя милост - особено съвременното изкуство (Модернизация на на художествения живот от създаването на независимата българска държава до Втората световна война, да бъдем точни все пак :) Другият курс пък е Храмово пространство и монументална живопис и добре че помня това онова от курсовете при Елка Бакалова, та да не ми е съвсем зле. А и май и там ще пиша за архитектурни елементи от стенописите - ако намеря достатъчно примери обаче, тук изобщо не съм запозната с литературата и предполагам че стоя с часове в библиотеката. 


И искам да кажа, че вече мразя София вече не само през седмицата, а и в събота - същите задръствания, леко бутнати коли стоящи с часове на средата на улицата за една огъната ламарина и полицаите, които май никога никви ги няма ако са нужни - зверски задръствания заради това и какви ли още не неща, които да те извадят от равновесие. Ужасно и ми писва все повече. Искам си спокойствие.

Книгата е чудесна обаче. Става дума за "Наследство" на Лоис Макмастър Бюджолд. Снощи я прочетох и наистина не ми се спираше. Разбира се, сега чакам следващата, защото тук, макар че се пообясниха малко повече нещата, отколкото в "Омайване" (първата част), пак останаха още много. Като цяло е построена по много подобен на първата начин. Изобщо успешните романи се правят по не много сложни схеми, над които обаче се надгражда с голямо майсторство (спокойно можете да сравните всичките романи на Дан Браун, или пък тези на Джоан Харис). Мисля си да проверя какво образование имат споменатите трима автори и къде са го получили, защото предполагам, че такива модели не се развиват от само себе си. Нямам никаква представа какво точно представлява литературното образование, но ще ми ббъде интересно да науча. Изобщо, идват ми няколко идеи по темата, но макар да мислех да понапиша нещо тук, сега ми се струва, че ще е по-добре да ги оставя малко да изкристализират и след това да ги пусна в един или няколко поредни специално по тази тема поста. И все пак - особено за жените ;) - препоръчвам да прочетете "Споделящият нож" на Бюджолд :) - резюмета обаче някой ден по-нататък - и без това не ги умея толкова ;) Иначе сега мисля да си дочета "Завръщането на краля", която вчера зарязах заради Бюджолд - филма ме накара да си прочета наново трилогията и за пореден път установих, че филмите ми изкривяват зверски спомените от книгите - в крайна сметка като го гледаш първия път си спомняш кое не е направено както си си го представял, но като минат няколко години, няколко гледания на филма и нито едно препрочитане междувремнно и изведнъж се оказва, че визуално помниш само филма, не и това което си виждал, докато си четял книгата. Ето затова мразя да гледам филм преди да съм прочела книгата - разбира се за някакви забавни историйки няма проблем, но не мога да разбера как може някой да гледа Властелина на пръстените и чак след това да чете книгата например (а тия, които казват, че щом са гледали филма, значи няма нужда да я четата вече не ги и коментирам, защото има и такива нали? ама мисля че са марсианци :D - Толкин си е Толкин, но въпросът е принципен и не се отнася само до точно определен автор)

Приятна събота вечер и sorry за дългите словоизлияния!

Първия Български Бутон за споделяне

"Наследство"


Вчера съвсем случайно видях продължението на "Споделящият нож" на Бюджолд и веднага си я купих, разбира се. Дори не знаех че ще излезе толкова скоро - почти бях загубила надежда да чета продължението скоро ;) Мисля, когато намеря малко време да потормозя Миленчето да се видим да ги й (искам и с ударение!!!) нося и двете - сто процента ще се изкефи (нали тя ме запали по Бюджолд), освен разбира се ако вече не ги е прочела, в което почти съм убедена предвид нея и майка й и какви фенове са на Лоис Макмастър Бюджолд. Аз лично мисля да си лягам сега и да си почета малко. И без това нещо не ми върви доизкусуряването на текста на дипломната ми работа. 

Първия Български Бутон за споделяне

вторник, 16 септември 2008 г.

Електронни книги на български език

Преди малко намерих една много добра търсачка за електронни книги на български език. Ако четете не само книги от хартия: http://ebookbg.wikidot.com/

Първия Български Бутон за споделяне

понеделник, 15 септември 2008 г.

Правилата на магьосника (по Т. Гудкайнд)



Wizard's First Rule
People are stupid; given proper motivation, almost anyone will believe almost anything. Because people are stupid, they will believe a lie because they want to believe it’s true, or because they are afraid it might be true.

Wizard's Second Rule
The Second Rule is that the greatest harm can result from the best intentions.

Wizard's Third Rule
Passion rules reason.

Wizard's Fourth Rule
The Wizard's Fourth Rule, he called it. He said that there was magic in sincere forgiveness, in the Fourth Rule. Magic to heal. In forgiveness you grant, and more so in the forgiveness you receive.
Wizard's Fifth Rule
Mind what people do, not only what they say, for deeds will betray a lie.

Wizard's Sixth Rule
The most important rule there is, the Wizard's Sixth Rule: the only sovereign you can allow to rule you is reason.

Wizard's Seventh Rule
Life is the future, not the past.

Wizard's Eighth Rule
Talga Vassternich. Deserve Victory.

Wizard's Ninth Rule
A contradiction can not exist in reality. Not in part, nor in whole.

Първия Български Бутон за споделяне

Книги

Понеже съм си заплес по рождение, а купуването на книги ми е в кръвта, имам няколко дублиращи се книги. Ако някой се интересува от Тери Гуудкайнд или от Трилогията за Бартимеус, може да ми се обади. Чисто новички са и не са четени изобщо.

Някой ден ще си направя сметка колко пари съм вложила в библиотечката в моята стая. Но това ще стане когато най-накрая си преброя книгите и ги подредя като хората. Тоест когато малката библиотечка (или по-скоро трите малки библиотечки) станат достатъчно големи че да не се налага да редя книгите на два реда и три купчини.

Мисля да пиша кои са ми любимите книги. Засега препоръчвам една новичка и тя е на Лоис Макмастър Бюджолд – Споделящият нож. Май я прочетох за няма и един ден. А не е като да нямах работа. Всъщност това е много приятна любовна историйка, примесена с малко екшън и още един интересен и изстрадал герой в лицето на езерняка. Свърша на средата на нищото общо взето, така че само чакам кога ще излезе продължението, но си заслужава да се прочете и сега (макар аз все да се мъча да изчакам да излязат всички томове преди да започна да чета някоя поредица). В крайна сметка и Джордж Мартин го чакам отдавна, както чаках и последния том на Трилогията за Бартимеус (в момента го чета), както и Мечът на истината, който пък сега се оказа труден за намиране ;). А Колелото на времето спрях да го чета с четвъртия том. Може би ще го прочета някой ден, но само след като приключа с Меча и Дж. Мартин. Ами приятно четене! И ако някой е попаднал на нещо интересно, нека да пише!

А, да! Препоръчвам и още една книга – Морфология на приказката на В. Я. Проп. Особено за хора с моите вкусове към литература – много полезна за разбиране на някои явления в образуването на приказни светове и герои ;)

Хмм, личи ли че не ми се пише дипломна? Някак си винаги мразя да правя точно това, което ми е спешно. Много е ужасно. Ако нямаше нужда да я пиша щях да си се занимавам със Свещарската гробница много повече от момента....

Първия Български Бутон за споделяне

събота, 13 септември 2008 г.

Народната библиотека

Днес най-накрая отидох там. Бяха ме отказали да ходя там още в подготве, когато имах адски много свободно време и желание да чета какво ли не, а ми казаха че съм била прекалено малка, за да си извадя карта. Точно затова и не бях стъпвала там оттогава. Добре, че Деси вчера ми каза, че ще ходи, така че отидох с нея, за да ми разясни каталога и всякаквите други сложни поцедури, които си има всяка голяма библиотека. Прекарахме целия ден там в търсене по каталозите и преснимане на какви ли не статии и накрая имах чувството че всичкия прах от книфите е полепнал по мен, но съм доволна, защото намерих много статии, от които имах нужда и ще са ми много полезни за дипломната. А и сега никой не ми казва, че съм малка и не мога да влизам ;)

Първия Български Бутон за споделяне

четвъртък, 22 май 2008 г.

Панаир на книгата - май 2008

Днес бях на Панаира на книгата в Mall Sofia. За първи път се провежда там и аз лично си мислех, че ще бъде много по-добре от мижавата работа в НДК всяка пролет, когато разпиляваха всичките издателства по етажите на НДК и те побиваха тръпки от ужасно празната и тъмна сграда. Освен това си мислех, че като отидат там, където има наистина много повече хора, продажбите ще вървят добре. Само че честно казано и сега са доста разпилени, въпреки че за сравнение и дума не може да става, но ми направи впечатление, че почти нямаше хора по щандовете. Вярно, днес е сряда, а аз бях там някъде към седем и половина, но наистина очаквах повече посещаемост. Иначе аз лично съм си доволна, защото си намерих интересни неща, и предвид че от известно време не следя пазара, дори успях да се изненадам от преводите на Лев Гумильов на едно издателство, което не знаех от преди, а пък табелата им беше сбъркана и сега наистина не знам кое е. Жалко че намерих няколко по-приоритетни книги, но мисля да си взема и тези ако до края на седмицата намеря пари. :) Освен това Бард както винаги са с най-големия и най-личен щанд, освен това напоследък си намирам много неща за удоволствие и при ИнфоДар, но най-приятната изненада за мен беше Брифон, също издателство, което не бях чувала, но пък за сметка на това бързо им направих оборот. А именно можете да видите и какво си купих днес (по-нататък пак ще пиша след като ги прочета вероятно). Снимките не са супер, но ги щракнах преди малко набързо:

 
 

Първия Български Бутон за споделяне

вторник, 20 май 2008 г.

Литература за рогозенското гобеле

Това е литературата, на която се основавам за момента:

Литература:
„Тракийското съкровище от Рогозен” – изд. БАН – София 1988
„Рогозенското съкровище” – Иван Маразов
„Митология на траките” – Иван Маразов – ИК Сектор – София 1994
“Ancient Gold – The Wealth of the Thracians” , New York 1998
„Траките” – Александър Фол, Валерия Фол, 2005
Каталог Регионален исторически музей Враца – Враца 2004
„Находката от Рогозен – традиционни и нови елементи в тракийската торевтика” - статия от сп. “Археология”, книга 3, 1987 - Васил П. Василев
„Трактат по история на религиите” – Мирча Елиаде – изд. Лик, София 2002
„Шаманизмът и архаичните техники на екстаза” – Мирча Елиаде – изд. Лик – София 2000
„Въведение в тракийската археология” – Георги Китов, Даниела Агре – ИК Авалон – София 2002
„Елен со рогови дополнети со животински протоми (семиотичка и компаративна анализа со акцент на тракиските примери)” – Никос Чаусидис – МИФ12 Обредът – Изд. НБУ – София 2007
„Исторически корени на вълшебната приказка” – В. Я. Проп – изд. Прозорец

Първия Български Бутон за споделяне